13 May
İnşaat malzemeleri üretiminde dev sıçrama

İnşaat malzemeleri üretiminde dev sıçrama

Türkiye inşaat malzemeleri sanayi üretimi, Şubat 2016'da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde yüzde 16.0 düzeyinde arttı

Türkiye İMSAD, Nisan 2016 dönemine ait Sektör Raporu'nun sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, Şubat 2016 dönemindeki artış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16.0 düzeyinde gerçekleşti. 

İhracat zayıf, iç piyasa canlı
Söz konusu artışın özellikle iç piyasadaki satışlar ve iç piyasa siparişlerindeki artıştan kaynaklandığını vurgulayan rapor, ihracattaki zayıf eğilimin ise sürdüğünü belirtti. Artış Ocak-Şubat 2016 döneminde ise yüzde 8.9 düzeyinde kaldı. Pazarlardaki bozulmaya paralel olarak  2015 yılında ihracatta yaşanan gerileme yeni yılın ilk iki ayında da yüksek oranlı olarak devam etti. 

En yüksek artış: Hazır beton ve çelik boruda
Rapora göre en yüksek üretim artışı hazır beton, çelik boru ve profiller malzemelerinde yaşandı. Geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 20'nin üzerinde artış yaşanan kategoriler ise metal kapı ve pencereler, tuğla ve karolar, merkezi ısıtma radyatörleri, çimento, kireç ve alçı üretimleri alanları oldu. 

İhracat yüzde 14.6 oranında düştü
Türkiye İMSAD raporuna göre, inşaat malzemeleri sektörünün ihracatında Şubat 2016 döneminde yüzde 14.6'lık bir düşüş kaydedildi. Bu dönem içerisinde ihracat 1.289 milyon dolara geriledi. 

İthalat rakamlarında ise Şubat ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13.0'lık bir artış kaydedildi ve 816 milyon dolara ulaşıldı. Yılın ilk iki ayındaki ithalat yüzde 14.3 'lük bir artış kaydetti. Yeni yılın ilk iki ayında ithalat artış gösterirken, buna bağlı olarak yıllık (Şubat 2015 – Şubat 2016 arasındaki dönem) ithalat 9,23 milyar dolara yükseldi.