13 May
Gayrimenkul liderlerinden sektör analizi

Gayrimenkul liderlerinden sektör analizi

Gayrimenkulde Finansman Modelleri ve Alternatifleri'nin masaya yatırıldığı 5. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi, Türkiye gayrimenkul sektörünün önde gelen isim ve markalarını aynı çatı altında buluşturdu

"Management Plus Danışmanlık Eğitim tarafından organize edilen 5. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi ,Türkiye gayrimenkul sektörünün önde gelen isim ve markalarını aynı çatı altında buluşturdu. Gayrimenkulde Finansman Modelleri ve Alternatifleri konusunun masaya yatırıldığı Zirve'de gayrimenkul sektörünün analizi ve gelecek perspektifi belirlendi.

Sermaye piyasası ve bankacılık sistemi gayrimenkul piyasasına uzak
"Makrodan Mikroya Gayrimenkul Finansmanına Genel Bakış ana başlığı ile gerçekleşen ilk oturumda, dünya ekonomisinin dalgalandığı 2008 krizi sonrasındaki yatırımcılar açısından Türkiye piyasası algısının çok da olumlu bir çizgi izlemediği vurgulandı. Oturumda yalnızca sermaye piyasası oyuncularının değil, genel bazda bankacılık sisteminin de gayrimenkul piyasasına uzak olduğu de bilirtilirken, gayrimenkul alanında uzmanlaşmış bankacı ve bankaların oluşmasının sektörün finansmanına önemli bir katkı sunacağı belirtildi. 

Gayrimenkul sektörüne sermaye piyasası model desteği
5. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi'nin 2. Oturumunda ise "Gayrimenkul Finansmanının Önemi ve Sektöre Katkıları" konusu incelendi. Bankacılık kanadında konut kredi hacminin son 5 yılda yüzde 88 düzeyinde artış gösterdiğini ancak faiz oranlarına duyarlılığının talep açısından belirleyiciliğini koruduğunu vurgulayan katılımcılar, gayrimenkul sektörünün sadece kredi  ve finansman sağlanan yapıdan çıkarak sermaye piyasalarının tanımladığı model ve finansman ile desteklenmesi gerektiğini belirtti. Oturumdu şu vurgular yapıldı:

- Türkiye'de sermaye piyasaları ile gayrimenkul piyasaları entegre olmalı
- GYF'ler ile birlikte yerli ve yabancı yatırımcıların profesyonel ve şeffaf bir ürünü kavuşmaları sağlanmalı
- Bireysel emeklilik sistemi, gayrimenkul finansmanında etkili bir noktaya çekilmeli.

Yeniden balon sorusu
Gayrimenkul Finansmanında Alternatiflerin Tüketiciye Yansımaları konusunun incelendiği üçüncü oturumda ise, konut satış adedinde tüm dünyada 5. sıraya yükselen Türkiye'nin yeni verilen inşaat ruhsatı rakamları açısında ABD ile kafa kafaya gittiğine vurgu yapıldı. Oturumda 925 bin adet ruhsata karşın 700.000 adedin tamamlandığı ve imalata dönüştüğü belirtildi. Konut fiyat artış ivmesinin de değerlendirildiği oturumda başta "balon" olmak üzere önemli sorulara şu yanıtlar verildi:

- Son 5 yıldaki fiyatların enflasyondan arındırılmış rakamının yüzde 32 düzeyinde artışa tekabül ettiği göz önünde tutulursa bir balondan söz etmek mümkün değildir.
- Nüfus artışının gayrimenkul fiyat artışına katkısı yüzde 1-3 düzeyinde olacak. Yabancı yatırımcınını katkısı ise yüzde 1 düzeyinde.
- Bankalar klasik finansman metotlarından çıkmalı ve farklı rollere soyunmalı. 
- Emlak müşavirliği yasasası kurumsallaşma adına büyük önem taşıyor.
- Türkiye'de sonut satışlarının yüzde 70'i halen sahibinden olarak gerçekleşiyor.